Upławy najczęściej towarzyszą naturalnym procesom fizjologicznym. Śluz nie posiada wtedy żadnego zabarwienia lub jest lekko białawy, a niekiedy białawo żółty. Naturalne upławy nie wydzielają żadnej woni i nie towarzyszą im przykre odczucia w postaci świądu, pieczenia lub bólów podbrzusza. Pojawienie się takich objawów wraz z wydającymi nieprzyjemne zapachy, silnymi upławami zabarwionymi na żółty, zielonkawy, szary lub brunatny kolor może świadczyć o rozmaitych dolegliwościach. Najczęściej będą to infekcje bakteryjne lub grzybicze. Brązowe upławy mogą być związane także z mięśniakami, polipami, nadżerkami szyjki macicy lub być efektem naturalnych krwawień w obrębie dróg rodnych.

Brązowe upławy w ciąży

Brązowe upławy mogą zwiastować ciąże. Implantacja zarodka, która wywołuje niewielkie krwawienia zachodzi około dwa tygodnie od zapłodnienia. Plamienie implantacyjne występuje w okresie zbliżonym do miesiączki i dlatego bywa z nią mylone. Brązowe upławy różnej intensywności w początkowym okresie ciąży mogą być związane z pozbywaniem się przez organizm krwi, która używana była do ochrony zarodka. Tego typu plamienia są zupełnie normalne i nie oznaczają niczego niepokojącego, o ile nie towarzyszą im inne niepokojące objawy. Kiedy występuje pieczenie, swędzenie lub bolesność, to brunatne zabarwienie upławów może być efektem rozwijania się niewyleczonych infekcji i chorób. Obfite brązowe upławy, które zawierają widoczne skrzepy występujące łącznie ze skurczami macicy mogą być oznakami poronienia. Tego typu upławy mogą być wywołane również nieprawidłowościami w rozwoju płodu.

Brązowe upławy mogą oznaczać groźne schorzenia

Brązowe upławy pojawiają się nie tylko w okresie prenatalnym. Obecność krwi w śluzie może się jednak zdarzyć w każdym czasie. Bardzo często nie oznacza niczego złego. Delikatność okolic intymnych powoduje, że łatwo dochodzi tam do niewielkich krwawień. Niestety z obfitymi brązowymi upławami związane są również bardzo poważne schorzenia. Tego typu objawy towarzyszą między innymi rakowi szyjki macicy.

Podstawą właściwej profilaktyki ginekologicznej jest regularne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego i wykonywanie badań cytologicznych. Bardzo ważne jest obserwowanie reakcji własnego organizmu i nie lekceważenie niepokojących objawów. Wczesne zdiagnozowanie poszczególnych schorzeń znacznie ułatwia ich leczenie.